Ήδη από τα μεταβυζαντινά χρόνια η Στεμνίτσα αποτελεί αργυροχρυσοχοϊκό και μεταλλουργικό κέντρο με ονομαστούς τεχνίτες που ταξιδεύουν σε όλη την Ελλάδα και εδραιώνουν μια μακραίωνη παράδοση στο χώρο της Αργυροχρυσοχοΐας.

Το 1976 οι τεχνίτες Λάμπης Κατσούλης, βραβευμένος για το έργο του από την Ακαδημία Αθηνών, και Αριστείδης Βλαχόγιαννης ξεκινούν τη διδασκαλία της Τέχνης του Αργυροχρυσοχόου σε μια σχολή που τότε ήταν Κέντρο Χειροτεχνίας του ΕΟΜΜΕΧ. Από το 1980 η Σχολή υπάγεται στο Υπουργείο Παιδείας.

Από το 2013 η Σχολή ανήκει στη Γενική Γραμματεία Δια Βίου Μάθησης και λειτουργεί ως Δημόσιο ΙΕΚ (Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης), το οποίο απευθύνεται σε αποφοίτους Λυκείου, διδάσκει σε μαθητές από όλη την Ελλάδα και διαθέτει το τμήμα:

"Τεχνικός Χειροποίητου Κοσμήματος και Σχεδιασμού Κοσμήματος"

Υπέυθυνη σχεδιασμού, οργάνωσης και συντονισμού δράσεων: Όλγα Παπαδοπούλου, απόφοιτος ΑΣΚΤ, Δ/ντρια του ΙΕΚ

Υπεύθυνος εργαστηρίων και υλοποίησης δράσεων: Ντίνος Σαρακινιώτης, χρυσοχόος, εκπαιδευτής του ΙΕΚ

Η Σχολή Αργυροχρυσοχοΐας Στεμνίτσας και η Στέγη Αργυροχρυσοχοΐας Στεμνίτσας παρουσιάζουν την 4η Εαρινή Σύναξη Αργυροχρυσοχόων, που θα γίνει από 17 έως 19 Ιουνίου 2017, στη Στεμνίτσα Αρκαδίας.

Αυτή τη χρονιά, η Εαρινή Σύναξη επιχειρεί να εξερευνήσει πτυχές του δημιουργικού κοσμήματος, με σκοπό την επαφή των νέων δημιουργών με το εννοιολογικό περιεχόμενο και τις καλλιτεχνικές προεκτάσεις του κοσμήματος.

Υπό τον τίτλο «Η γέννηση μιας Ιδέας», αγαπημένοι Έλληνες δημιουργοί κοσμήματος καταθέτουν τις εννοιολογικές αφετηρίες της δημιουργικής τους διαδικασίας και μεταφέρουν την σκέψη τους για το σύγχρονο δημιουργικό κόσμημα, μέσα από παρουσιάσεις του έργου τους και workshops.

Η Εαρινή Σύναξη 2017 απευθύνεται σε αργυροχρυσοχόους, σε μαθητές ή αποφοίτους σχολών αργυροχρυσοχοΐας και σε σπουδαστές ή αποφοίτους σχολών καλών τεχνών και καλλιτεχνικών σχολών.

Απαραίτητη για τη συμμετοχή είναι η αποστολή αίτησης εγγραφής, μόνο μέσω e-mail στο This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. . Αιτήσεις εγγραφής γίνονται μέχρι και την Πέμπτη 15 Ιουνίου 2017.

αίτηση εγγραφής

πρόγραμμα

χρήσιμες πληροφορίες (ξενώνες, ταξί, ΚΤΕΛ)

Το Athens Jewelry Week από 18 έως 21 Μαΐου 2017!!

Περισσότερα στο: http://athensjewelryweek.com/gr

Από 28 Απριλίου έως 28 Μαΐου 2017 και κάθε Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή, η Σχολή Αργυροχρυσοχοΐας Στεμνίτσας θα υλοποιεί προγράμματα εναλλακτικού τουρισμού σε μορφή σεμιναρίων πάνω στις βασικές τεχνικές της Αργυροχρυσοχοΐας.

Το κάθε σεμινάριο είναι τρίωρο και στη διάρκεια αυτή οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να κατασκευάσουν το δικό τους κόσμημα και να φύγουν φορώντας το, ως ενθύμιο της μακράς αργυροχρυσοχοϊκής παράδοσης της περιοχής.

Τα σεμινάρια υλοποιούνται με συμβολικό κόστος για τους συμμετέχοντες και απευθύνονται σε ενήλικες, επισκέπτες της Σχολής ή της περιοχής αλλά και φίλους της Τέχνης της Αργυροχρυσοχοΐας που επιθυμούν να πάρουν μια πρώτη γεύση από την διαδικασία κατασκευής κοσμημάτων.

Περισσότερες πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής: 6945020096

Page 1 of 14